Nalewki kwiatowe

20 cze , 2012

Nalewki kwiatowe

Aby cieszyć się smakami nalewek własnej roboty sami powinniśmy eksperymentować z kwiatami, owocami, warzywami i przyprawami by odnaleźć nasze kulinarne gusta. Jeśli po przyrządzeniu określonej nalewki z poniższych przepisów, nalewka nie będzie nam tak smakować jak przypuszczaliśmy, zawsze można dołączyć kolejny składnik lub mieszać nalewki ze sobą aby dopełnić smak.

Czekając na owoce, na początku naszej przygody z nalewkami zajmiemy się nalewkami z kwiatów. Kwiaty zrywamy w okresie ich kwitnienia, z czystych miejsc w ładną pogodę. Pora dnia również jest ważna – kwiaty zbieramy  rano, kiedy rośliny wyschną po porannej rosie a słońce jeszcze ich nie nagrzeje (olejki eterycznie nie zdążyły się ulotnić). Nie włożymy je do papierowej torby lub wiklinowego kosza należy delikatnie otrzepać kwiatostany z małych żyjątek i pyłków. Kwiaty delikatnie myjemy w misce wody, następnie osuszmy papierem ręcznikowym. Nie zrywamy kwiatów nierozwiniętych, przekwitniętych, z chorych drzew,  zaatakowanych przez mszyce.

Oto kilka sprawdzonych i pomocnych przepisów na smaczne nalewki kwiatowe, ułożone w kolejności początku okresu kwitnienia danej rośliny:

 

kwitnienie od marca:

Nalewka podbiałowa: 40 świeżych kwiatów podbiału wkładamy do szklanego naczynia i zalewamy 0,5 l alkoholu (50%wódki i 50%spirytusu). Zamykamy i odstawiamy w ciemne i ciepłe miejsce na 2 miesiące. Po tym czasie dolewamy wystudzony syrop (250g cukru rozpuszczone w 1 szklance wody). Miksturę odstawiamy na 2 tygodnie w ciemne i ciepłe miejsce. Następnie przecedzamy, rozlewamy do butelek i odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce. Nalewkę podbiałową pijemy w czasie przeziębień, chorób związanych z zakażeniem górnych dróg oddechowych.
Nalewka fiołkowa: 1 kg kwiatów fiołka wonnego wrzucamy do szklanego naczynia i zalewamy sokiem z 1 niewielkiej cytryny, dobrze mieszamy i odstawiamy na 2 godziny. Następnie dodajemy 1 litr alkoholu (0,5l spirytusu i 0,5l wódki) i mieszamy. Dobrze zamykamy i odstawiamy na około 2 tygodnie w ciemne i ciepłe miejsce, potrząsamy naczyniem od czasu do czasu. Po tym czasie filtrujemy nalewkę i dodajemy do niej wystudzony syrop (szklanka cukru rozpuszczona w szklance wrzącej wody). Aby był smaczniejszy możemy dodać niewielką ilość soku z aronii, jeżyn, czarnego bzu lub czeremchy. Przelewamy do naczynia, które odstawiamy na 0,5 roku w ciemne i chłodne miejsce. Nalewkę fiołkową popijamy dla zdrowia i na urodę dla oczyszczenia krwi.

 

kwitnienie od kwietnia:

Nalewka głogowa: 500 g świeżych kwiatów głogu zalewamy w szklanym naczyniu 1 litrem spirytusu i odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce na 2 tygodnie. Po tym czasie do mikstury dodajemy syrop (250g ziołomiodu głogowego rozpuszczamy w 0,5 l wody) i sok z niewielkiej cytryny. Dobrze zamykamy i odstawiamy w ciemne i ciepłe miejsce na około 2 tygodnie. Po tym czasie przelewamy miksturę przez gazę, rozlewamy do butelek i odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce. Nalewka z kwiatów głogu obniża ciśnienie krwi i doskonale poprawia pracę całego układu krwionośnego.
Nalewka koniczynowa: 500g świeżych kwiatów koniczyny zalewamy w szklanym naczyniu 1 l alkoholu(50% wódka i 50% spirytus) i odstawiamy na 1 miesiąc w ciemne i ciepłe miejsce. Po tym czasie przecedzamy przez gazę i dodajemy syrop (250g miodu lipowego rozpuszczony w szklance wrzącej wody) rozlewamy do butelek i odstawiamy w ciemne i ciepłe miejsce. Po 4 miesiącach filtrujemy i przelewamy do ładnych butelek, odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce. Nalewkę pijemy na problemy związane z artretyzmem.

 

kwitnienie od maja:

Nalewka jarzębinowa: 500g świeżych płatków kwiatów jarząbu pospolitego zalewamy w szklanym naczyniu 1 litrem spirytusu. Zamykamy i odstawiamy na 1 miesiąc w ciemne i ciepłe miejsce, od czasu do czasu wstrząsamy. Po tym czasie filtrujemy przez gazę, dodajemy wystudzony syrop (250g wielkokwiatowego miodu rozpuszczamy w 1 szklance wrzącej wody) i sok z niewielkiej cytryny. Dobrze zamykamy, odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce na około 48 godzin. Po tym czasie filtrujemy, przelewamy do ładnych butelek i odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce.
Nalewka akacjowa: świeże i rozwinięte kwiaty (500g) akacji zalewamy w szklanym naczyniu litrem spirytusu. Dobrze zakręcamy, odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce na około miesiąc od czasu do czasu wstrząsamy naczyniem. Po tym czasie przecedzamy do drugiego naczynia i dodajemy syrop (0,5 litra wody z 250g miodu akacjowego) i sok z 1 niewielkiej cytryny. Całość dobrze mieszamy i odstawiamy na 48 godzin. Następnie przecedzamy przez gazę i rozlewamy do ładnych butelek, które odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce na 3 miesiące. Nalewkę akacjową popijamy w razie chorób dróg moczowych oraz problemów z krążeniem.
Nalewka rumiankowa: garść świeżych kwiatów rumianku zalewamy w szklanym naczyniu 0,5l alkoholu (50% wódki i 50% spirytusu), odstawiamy w słoneczne miejsce na 1 miesiąc, często wstrząsając. Następnie filtrujemy i rozlewamy do ładnych butelek i odstawić w ciemnie i chłodne miejsce. Jeśli chcemy mieś nalewkę do stosowania zewnętrznego oraz jako zdrowotny napój – dzielimy nalewkę na pół i jedną część słodzimy dla smaku syropem (woda z miodem wielokwiatowym). Nalewka rumiankowa działa uspokajająco, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, oczyszcza skórę i goi rany.
Nalewka różana:0,5l samych płatków kwiatów dzikiej róży zalewamy alkoholem (1l spirytusu i 0,5l wódki) w szklanym naczyniu, które zakręcamy i odstawiamy na 2 miesiące w ciemne i ciepłe miejsce, i od czasu do czasu wstrząsamy, po tym czasie dodajemy syrop (woda z cukrem) i kilka kropli olejku różanego i alkiermesu. Odstawiamy na 3 miesiące w ciemne i chłodne miejsce. Nalewka szybko łagodzi ból górnych dróg oddechowych.

 

kwitnienie od czerwca:

Nalewka arnikowa: świeże kwiaty arniki górskiej (250g) zalewamy w szklanym naczyniu 0,5l wódki (tak aby kwiaty były zakryte). Dobrze zakręcamy i odstawiamy na około 2 tygodnie, często potrząsamy naczyniem. Po tym czasie przecedzamy, rozlewamy do ładnych butelek i odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce. Nalewkę arnikową popijamy przy problemach z obrzękami i zakrzepami. Ma mocne działanie przeciwzapalne dlatego stosujemy do kilkunastu kropel na dobę.
Nalewka jaśminowa: 500g świeżych płatków kwiatów jaśminowca wonnego zalewamy w szklanym naczyniu 1 litrem spirytusu. Zamykamy i odstawiamy na 1 miesiąc w ciemne i ciepłe miejsce, od czasu do czasu wstrząsamy. Po tym czasie filtrujemy przez gazę, dodajemy wystudzony syrop (250g wielkokwiatowego miodu rozpuszczamy w 1 szklance wrzącej wody) i sok z niewielkiej cytryny. Dobrze zamykamy, odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce na około 48 godzin. Po tym czasie filtrujemy, przelewamy do ładnych butelek i odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce.
Nalewka na kwiatach dziewanny wielkokwiatowej I: dużą garść płatków kwiatów dziewanny zalewamy w szklanym naczyniu 0,5 l wódki. Dobrze zamykamy i odstawiamy w ciemne i ciepłe miejsce na 2 tygodnie od czasu do czasu wstrząsamy. Pijemy po 20 kropli rozrzedzonych z wodą w przypadku przeziębień lub nierozrzedzoną wcieramy w skórę przy bólach stawów i kości.

Nalewka na kwiatach dziewanny wielkokwiatowej II: dużą garść płatków kwiatów dziewanny zalewamy w szklanym naczyniu 0,5 l wódki. Dobrze zamykamy i odstawiamy w ciemne i ciepłe miejsce na 1 miesiąc, od czasu do czasu wstrząsamy. Następnie przecedzamy, dodajemy syrop (woda z miodem) i odstawiamy na 2 tygodnie. Przelewamy do butelek i odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce na kilka miesięcy.

Nalewka na kwiatach dziurawca I: garść płatków kwiatów dziurawca zalewamy w szklanym naczyniu 1l alkoholu (50% wódki i 50% spirytusu). Dobrze zamykamy i odstawiamy w ciemne i ciepłe na 2 tygodnie, od czasu do czasu wstrząsamy. Następnie przecedzamy, dodajemy syrop (woda z miodem) i odstawiamy na 2 tygodnie. Przelewamy do butelek i odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce na kilka miesięcy.
Nalewka na kwiatach dziurawca II: 10dag ziela z kwiatami zalewamy 0,5l alkoholu 70% i odstawiamy w ciepłe miejsce. Po 7 dniach przecedzamy i popijamy nalewkę w razie potrzeby rozrzedzoną wodą.
Nalewka na kwiatach lipy: 7 goździków gotujemy w 0,5l wody, następnie studzimy i dodajemy 500g miodu lipowego, dobrze mieszamy, na koniec wlewamy 0,5l spirytusu. Miksturę wlewamy do szklanego naczynia i odstawiamy w ciemne i ciepłe miejsce na 2 miesiące, od czasu do czasu wstrząsamy. Następnie wrzucamy około 500g kwiatów lipy, sprawdzamy czy mikstura przykrywa kwiaty. Zamykamy, odstawiamy w ciemne i ciepłe miejsce na 3 tygodnie. Jednocześnie robimy nalewkę z limonki: szorujemy bardzo dokładnie 1 limonkę, zdzieramy z niej skórkę (bez białego miąższu), zalewamy ją w szklanym naczyniu  50ml spirytusu, zakręcamy i odstawiamy na 5 dni. Obie nalewki filtrujemy do 1 szklanego naczynia i dodajemy sok z 1 limonki. Odstawiamy na 1 miesiąc, następnie odcedzamy przez gazę, rozlewamy do ładnych butelek i odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce na 0,5 roku.
Nalewka z nagietka: szklankę świeżych płatków nagietka zalewamy 0,5l wódki, odstawiamy w ciepłe miejsce na 14 dni, następnie filtrujemy i stosujemy na skaleczenia i do płukania gardła przy anginie.

 

kwitnienie od lipca:

Nalewka kocankowa: na 1 część kocanki bierzemy 5 części alkoholu 70% i macerujemy przez 14 dni w ciepłym miejscu od czasu do czasu potrząsając. Pijemy 1 łyżkę nalewki rozwodnioną 1 kieliszkiem wody.
Nalewka lawendowa: 250g suszonych kwiatów lawendy zalewamy w szklanym naczyniu 0,5 l wódki. Zamykamy i odstawiamy na 1 miesiąc w ciemne i ciepłe miejsce. Po tym czasie kilkakrotnie przecedzamy i odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce. Wytrawna nalewka posłuży jako środek do dezynfekcji ran oraz wspomoże trawienie. Aby uzyskać słodką nalewkę dodajemy rozpuszczony w wodzie miód wrzosowy (pół szklanki miodu w szklance wody).
Nalewka słonecznikowa: garść płatków kwiatu słonecznika zalewamy o,5 l alkoholu (50% wódki i 50% spirytusu), szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce na 1 miesiąc. Następnie przecedzamy i rozlewamy do butelek, odstawiamy w ciemnie i chłodne miejsce na 2 miesiące.

 

Podobne Artykuły

Tagi

Poleć Znajomym

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>