101 sposobów na łatwe sprzątanie

2 maj , 2013

101 sposobów na łatwe sprzątanie

Alka-seltzer

Wazon, termos lub inne zabrudzone naczynie (też żaroodporne) możemy szybko wyczyścić zalewając je do połowy wodą i wrzucając 2-4 tabletki Alka-Seltzer na 1 godzinę. Kiedy tabletki się rozpuszczą, należy wypłukać naczynie czystą wodą.

Muszla klozetowa będzie czysta i lśniąca kiedy wrzucimy do niej 6 tabletek Alka-Seltzer i zostawimy na całą noc, a rankiem dokładnie wyszorujemy szczotką i spłuczemy wodę.

Kuchenny zlew udrożnimy szybko i skutecznie, wrzucając kilka tabletek do rury i wlewając 1 szklankę octu 10%. Po 30 minutach zlew przelewamy wrzątkiem z czajnika. Tak udrożnimy zlew i pozostawimy go pachnącym czystością.

Swędzące miejsca na skórze po ukąszeniach owadów ukoimy przykładając watę zamoczoną w roztworze ½ szklanki wody z 3 tabletkami Alka-Seltzer.

Amoniak

Piękne kryształy odzyskają blask kiedy wyszorujemy je szczoteczką zamoczoną w roztworze z 1 szklanki wody i kilku kropel amoniaku. Następnie należy przelać kryształy ciepła woda i wytrzec irchą.

Piekarnik elektryczny lub gazowy łatwo wyczyścimy amoniakiem. Piekarnik należy rozgrzać do 70C i wyłączyć, następnie na górnej półce stawiamy miseczkę z amoniakiem, a na najniższej naczynie z wodą i zostawiamy je na całą noc. Na drugi dzień wyjmujemy naczynia i myjemy piekarnik roztworem wody, płynu do mycia i amoniaku.

Ruszt z piekarnika wyczyścimy amoniakiem – ruszt wkładamy do miski wyłożonej starym ręcznikiem i zalewamy 1 szklanką amoniaku. Po 30 minutach przelewamy ruszt gorącą wodą i osuszamy.

Szybki kominka wyczyścimy roztworem 1 litra wody, 2 łyżek octu i 1 łyżeczki amoniaku. Szmatką nanosimy roztwór na szyby i przecieramy nim dokładnie wszystkie zabrudzenia aż do skutku.

Okna w naszym domu będą pięknie błyszczeć gdy umyjemy je roztworem amoniaku i wody w stosunku 1:3

Glazura i umywalka w łazience będzie piękna na dłużej – bez pleśni i grzybów oraz śladów od mydła gdy przetrzemy ją roztworem amoniaku i wody w stosunku 1:5. Uwaga nigdy nie mieszamy amoniaku z wybielaczem/chlorem.

Biżuterię złotą i srebrną (bez kamieni i pereł) wyczyścimy zanurzając ją w roztworze 1 szklanki wody i ½ szklanki amoniaku. Po 15 minutach wycieramy i osuszamy.

Przedmioty wykonane ze srebra lub mosiądzu wyczyścimy czystym amoniakiem nakładanym szmatką lub miękką szczoteczką. Na koniec osuszamy szmatką.

Adidasy będą białe jak śnieg gdy przetrzemy je szmatką zamoczoną roztworze amoniaku i wody w stosunku 1:1.

Zwierzęta będą trzymały się z daleka miejsca które będzie popryskane roztworem amoniaku z wodą w stosunku 1:2.

Pleśń z drewnianych oraz wiklinowych mebli tarasowych szybko zniknie gdy wytrzemy ją roztworem przygotowanym z 3 litrów wody, 0,5 szklanki octu 10%, 2 łyżek sody oczyszczonej, 1 szklanka amoniaku. Następnie spłukujemy wodą i osuszamy szmatką.

Aspiryna

Uwaga – aspirynę mogą używać osoby wyłącznie te które nie są na nią uczulone.

Plamy z potu usuniemy rozpuszczając w 0,5 szklanki ciepłej wody 2 tabletki aspiryny. Takim roztworem namaczamy plamę na 3 godziny.

Ugryzienia po owadach – miejsca po użądleniach szybko się zagoją i przestaną boleć gdy posmarujemy je lekko rozpuszczoną aspiryną.

Łupież zwalczymy dodając pokruszone 2 tabletki do 1 łyżeczki szamponu. Nakładamy na głowę i trzymamy przez 5 minut, następnie płuczemy włosy.

Odciski na stopach dobrze rozmiękczymy pastą przygotowaną z 5 aspiryn rozpuszczonych w 0,5 łyżeczki wody i 0,5 łyżeczki soku z cytryny. Pastą nacieramy odcisk, owijamy bandażem i po 15 minutach czystym pumeksem pozbywamy się odcisku. Tak samo pozbędziemy się pryszczy.

Włosy przefarbowane na kolor jasny wrócą po basenie do farbowanego koloru gdy natrzemy je papką przygotowaną z 1 szklanki wody z rozpuszczonymi w niej 10 tabletkami aspiryny. Po 15 minutach włosy należy przepłukać wodą.

Boraks

Okna i lustra będą czyste i lśniące gdy umyjemy je szmatką zamoczoną w roztworze 3 szklanek wody i 2 łyżek boraksu.

Muszla klozetowa będzie czysta jak nigdy, gdy do wody w toalecie wrzucimy 0,5 szklanki boraksu, następnie mocno i dokładnie wyszorujemy ją szczotką.

Zlew lub umywalkę szybko udrożnimy gdy do środka nasypiemy 0,5 szklanki boraksu i zalejemy go powoli 0,5 litra wrzącej wody. Po 30 minutach przelewamy odpływ gorącą wodą.

Młynek ze zlewu służący do mielenia resztek skutecznie zdezynfekujemy dzięki comiesięcznemu wsypywaniu do niego kilka szklanek boraksu i pozostawianiu go na kilka godzin. Następnie przelewamy młynek wrzącą wodą.

Metalowy zlew wyczyścimy ze rdzy i silnych zabrudzeń przy użyciu pasty przygotowanej z 1 szklanki boraksu, 0,25 szklanki sody oczyszczonej i 0,25 szklanki octu lub soku z cytryny. Gąbką z pastą przecieramy zabrudzone miejsca lub w przypadku silnych i długotrwałych zabrudzeń nakładamy pastę na 15 minut – następnie przelewamy ciepłą wodą i wycieramy suchą szmatką.

Brykiet węgla drzewnego

Wilgoć w piwnicy, komórce lub na strychu skutecznie zniknie gdy postawimy otwartą torbę z brykietem w każdym kącie zawilgoconego pomieszczenia. Możemy także kilka brykietów położyć w naszej szafie w metalowej puszce z otworkami, w łazience a nawet w lodówce należy pamiętać o ich wymianie co 3 miesiące.

Cebula

Ukąszenie lub użądlenie szybko przestanie być dokuczliwie bolące gdy posmarujemy je sokiem ze świeżej cebuli.

Komary i inne insekty będą nas omijać gdy natrzemy skórę sokiem z cytryny a dodatkowo będziemy jeść czosnek i cebulę.

Sole trzeźwiące można zastąpić świeżym plastrem cebuli.

Rdzę z noży usuniemy wbijając kilka razy nóż w dużą, soczystą cebulę.

Chusteczki zmiękczające do tkanin

Odświeżenie toreb, walizek, szaf, szufladek, kosz na bieliznę, wnętrza samochodu, buty jest bardzo proste jeśli mamy świeże chusteczki do zmiękczania tkanin. Wystarczy w każdym niezbyt ładnie pachnącym miejscu pozostawić świeżą chusteczkę.

Elektryzowaniu się ubrań lub włosów można skutecznie zaradzić przecierając je świeżą chusteczką.

Komary nie będą się do nas zlatywać jeśli przy naszym ubiorze lub dodatkach zawiesimy świeżą chusteczkę do zmiękczania tkanin.

Chromowane powierzchnie będą błyszczały jak nowe jeśli przetrzemy je świeżą chusteczką.

Cukier

Cukier natychmiast ukoi poparzony język, jeśli od razu nim posypiemy poparzone miejsce.

Jeśli mamy brudne ręce i nie możemy ich domyć mydłem warto do niewielkiej miseczki wlać trochę oleju jadalnego i 2 łyżki gruboziarnistego cukru. Szorujemy dokładnie dłonie cukrem nad miską aż do całkowitego pozbycia się zabrudzeń.

Karaluchy skutecznie usuniemy gdy wymieszamy w równej ilości cukier z proszkiem do pieczenia, który je zabije.

Cytryna

Odświeżacz powietrza o zapachu cytrynowo-cynamonowo-goździkowy możemy zrobić wrzucając do garnka z wodą skórki cytrusów, jabłek, laski cynamonu, kilka goździków. Całość podgrzewamy tak aby wrzało – po kilku minutach całe mieszkanie będzie odświeżone pięknym zapachem i nawilżone.

Każde pomieszczenie, szafkę czy lodówkę skutecznie odświeżymy gdy porozstawiamy po kątach kilka połówek cytryn odwróconych miąższem do góry.

Do kominka z prawdziwym ogniem wrzućmy kilka skórek z cytrusów a nasz dom będzie pięknie pachniał świeżością.

Chrom doczyścimy kawałkiem cytryny. Następnie należy dokładnie spłukać tą powierzchnię i wytrzeć do sucha.

Mosiądz odzyska dawną świetność jeśli nałożymy na niego papkę przygotowaną z soku cytrynowego i soli, odczekamy około 5 minut

Marmur wspaniale doczyścimy połówką cytryny zamoczoną w soli.

Chromowane naczynia odzyskają dawną świetność jeśli ich powierzchnię przetrzemy sokiem z cytryny, dokładnie spłuczemy wodą oraz wysuszymy do sucha miękką szmatką.

Przedmioty z aluminium wystarczy potrzeć sokiem z cytryny i wytrzeć do sucha miękką szmatką a znowu będą pięknie błyszczały.

Stal nierdzewną, mosiądz i miedź doczyścimy pastą sporządzoną z soku cytrynowego i soli. Pastę nakładamy na 5 minut, spłukujemy wodą i wycieramy do sucha.

Aby gotowany kalafior lub ziemniaki będą miały piękny jasny kolor jeżeli do gotującej się wody dolejemy jedną łyżeczkę soku cytrynowego.

Ryż nie będzie się sklejał jeśli podczas gotowania dodamy do wody łyżkę soku z cytryny.

Sałata będzie znowu świeża i krucha jeśli do miski z zimną wodą dodamy 2 łyżki soku z cytryny, zanurzymy w niej liście sałaty i na jedną godzinę wsadzimy do lodówki.

Deska do krojenia będzie doskonale odświeżona jeśli wetrzemy w nią sok z całej cytryny i zasypiemy sodą oczyszczoną. Po 15 minutach deskę należy przelać wrzątkiem i odstawić do wysuszenia.

Kuchenkę mikrofalową wyczyścimy bez trudu jeśli w do miseczki wlejemy jedną szklanką wody i dodamy 5 łyżek soku z cytryny. Miseczkę wkładamy do kuchenki, nastawiamy najwyższą temperaturę i ustawiamy czas na 10 minut. Następnie przecieramy tak „odmoczoną” kuchenkę miękką szmatką.

Owady nie będą wchodziły do mieszkania jeśli podłogę umyjemy wodą z dodatkiem soku z cytryny, miejsca przy oknach i drzwiach spryskamy 100% sokiem z cytryny wewnątrz i na zewnątrz. Możemy też wyłożyć skórki z cytryny i dodatkowo posypać solą.

Plamy na tkaninach, odświeżenie i wybielenie bielizny – należy uprać ubrania w wodzie z sokiem z cytryny, aby pozbyć się uciążliwych plam potu pod pachami lub rdzy należy na pół godziny nałożyć na plamy papkę przygotowaną z soku z cytryny z sodą oczyszczoną.

Esencja waniliowa

Esencja waniliowa doskonale zastępuje perfumy, pięknie pachnie, nie uczula i pasuje każdej kobiecie – wystarczy nasmarować kark i nadgarstki kroplą esencji. Przy okazji skutecznie odstraszymy komary.

Piękny zapach w mieszkaniu uzyskamy gdy posmarujemy żarówki esencją waniliową, gdy zaświecimy i rozgrzejemy żarówkę zapach powoli rozniesie się po pomieszczeniu.

Lodówkę oraz kuchenkę mikrofalową wspaniale odświeżymy jeśli w przypadku lodówki przetrzemy jej ściany esencją a w przypadku kuchenki podgrzejemy przez minutę esencję w naczyniu.

Folia aluminiowa

Zwinięty w kulkę kawałek folii aluminiowej świetnie zastąpi myjkę do mycia garnków.

Srebra należy czyścić w następujący sposób: wykładamy miskę folią aluminiową, zalewamy zimną wodą i dodajemy 1 łyżkę soli kuchennej. Zanurzamy srebro na kilka minut, płuczemy wodą i wycieramy do sucha miękką szmatką. Srebra nie będą matowieć jeśli będą opakowane w folię aluminiową tak aby folia bardzo dobrze przylegała do powierzchni.

Srebrna biżuteria (bez kamieni) będzie lśniła jak nowa jeśli włożymy ją do miseczki wyłożonej folią, napełnioną gorącą wodą z jedną łyżką proszku do prania delikatnych tkanin (bez dodatku chloru). Do miski wkładamy biżuterię na kilka minut, następnie płuczemy pod bieżącą wodą i odkładamy do wyschnięcia.

Tępe nożyczki szybko naostrzymy gdy kilkakrotnie potniemy nimi kawałek folii aluminiowej.

Kaloryfer będzie skuteczniej grzał pomieszczenie jeśli przyczepimy do ściany za kaloryferem ekran zbudowany z tektury i folii odwróconej błyszczącą stroną w kierunku kaloryfera dla lepszego odbijania ciepła.

Brudne żelazko wyczyścimy przejeżdżając kilkakrotnie żelazkiem po folii.

Prasowanie można przyśpieszyć wkładając folię aluminiową pod pokryciem błyszczącą stroną do góry. Folia będzie odbijała ciepło żelazka i nasze prasowanie będzie znacznie efektywniejsze.

Przyprasowując łatkę do ubrania metodą termiczną warto podłożyć kawałek folii by zapobiec przyklejeniu łatki do pokrycia deski.

Tacka do grilla przygotowana z dużego kawałka podwójnej folii aluminiowej świetnie zastąpi tacki ze sklepu. Dobrze aby tacka była większa od potrawy oraz miała wygięte krawędzie. Z folii można zbudować talerz owijając kawałek tektury folią. Warto także zabezpieczyć folią szklankę z napojem przed osami – nakrywamy naczynie dokładnie folią i wkuwamy słomkę. Po zakończonym grillowaniu zwijamy folię aluminiową w kulkę i szorujemy do czystości ruszt grilla.

Termofor z kamieni owiniętych folią i zagrzanych w ognisku a następnie zabezpieczonych ręcznikiem świetnie sprawdzi się przy śpiworze w chłodną noc.

Gazety

Polerowanie okien po myciu pogniecionymi gazetami nabłyszczy je i nie zostawi żadnych kłaczków.

Suszenie przemoczonych butów można przyśpieszyć gdy wypchamy je kawałkami pogniecionymi gazetami.

Kosz, torba lub szafka przestanie nieprzyjemnie pachnieć jeśli na spodzie położymy plik gazet. Można dodatkowo rozsypać 3 łyżki sody.

Kompost wzbogacony o stare czarno-białe gazety nie będzie wydzielał nieprzyjemnego zapachu a dodatkowo zwiększy się jego ilość.

Gąbki

Stare gąbki można wykorzystać jako magazyn wilgoci dla roślin gdy przez dłuższy czas nie będą podlewane. Należy dno doniczki wyłożyć gąbką, która będzie świetnym zbiornikiem na wodę.

Sierść zwierząt z tkanin szybko usunie kilka ruchów zwilżonej gąbki.

Gliceryna

Plamy z musztardy szybko znikną gdy potrzemy je szmatką zanurzoną w płynnej glicerynie.

Zamrażalnik łatwo doczyścimy z klejących zabrudzeń jeśli wyczyścimy ślady szmatką zamoczoną w glicerynie.

Gumka recepturka

Nałożona na śliską szklankę zwiększy łatwość trzymania przez dzieci i osoby starsze.

Piloty do RTV owinięte kilkoma gumkami nie będą rysować mebli.

Nadmiar farby z pędzla spłynie prostu do puszki a nie po krawędzi jeśli gumkę przeciągniemy przez środek puszki.

Herbata

Aby pozbyć się zapachu stóp należy moczyć stopy w silnym naparze przygotowanym z kilku saszetek czarnej herbaty codziennie po 15 minut.

Okłady na podpuchnięte oczy lub piekącą skórę. Należy zaparzyć dwie torebki czarnej herbaty, zamoczyć waciki w mocnym schłodzonym naparze i nałożyć na oczy lub na piekącą lub poparzoną skórę na 15-20 minut.

Płukanka dla włosów przyrządzona ze świeżo zaparzonej herbaty doskonale nawilży włosy.

Samoopalacz z herbaty – silnego naparu – doskonale zabarwi skórę twarzy pod ogoleniu brody oraz nogi. Wystarczy suchą skórę spryskać naparem przelanym do buteleczki ze spryskiwaczem.

Jeśli krwawią dziąsła najlepiej przyłożyć kompres z mokrej torebki herbaty.

Ból po zastrzyku uśmierzy mokra i schłodzona saszetka z czarnej herbaty.

Poparzenia roślinne i ból im towarzyszący uśmierzy kompres z bardzo mocnego naparu z czarnej herbaty. Okłady należy przykładać po 15minut kilka razy dziennie.

Drewniane meble, podłogi i drewniane przedmioty najlepiej przetrzeć szmatką zamoczoną w silnym naparze herbacianym.

Kwasolubne rośliny uwielbiają herbatę – paprocie, róże – od czasu do czasu należy odżywić rośliny filiżanką mocnej czarnej herbaty.

Jabłka

Ciasto będzie dłużej świeże jeśli wsadzimy go do opakowania z połówką jabłka.

Nadmiar soli z zupy możemy szybko usunąć wrzucając kawałki jabłek lub ziemniaków do przesolonej potrawy i gotując dodatkowe 10 minut. Następnie wyjmujemy jabłka.

Jajka

Wodę po ugotowanych jajkach możemy schłodzić i wykorzystać do podlewania kwiatów. Dostarczymy im w ten sposób cennych substancji odżywczych.

Pokruszone skorupki jaj nadają się świetnie do nawożenia warzyw. Wystarczy podrzucić je pod rośliny i lekko wymieszać ziemię.

Jogurt

Aby postarzyć kamienne postumenty lub inne dekoracje w ogrodzie należy wymieszać w wiaderku kubek jogurtu naturalnego, szklankę wody i 2 garście mchu. Mieszaninę odstawiamy na 5 minut, następnie nakładamy ją przy pomocy pędzla na przedmioty, na których chcemy mieć mech.

Poparzenia słoneczne ukoi zimny naturalny jogurt, który nawilży i ukoi skórę.

Jogurt naturalny jest sam w sobie świetną maseczką nawilżającą, którą można stosować kilka razy w tygodniu na wcześniej oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu.

Kawa

Fusy z kawy lekko wymieszane z kawą dostarczą dżdżownicom energii w ich pracy w naszym ogródku.

Kawę uwielbiają również rośliny kwasolubne: róże, krzewy zimozielone, rododendrony, azalie a także nasz szczypiorek. Należy podsypywać pod nie fusy lub wylewać niedopitą kawę. Dodatkowo aromat kawy będzie odstraszał koty od leżenia w grządkach z uprawami.

Aby pozbyć się z lodówki lub zamrażalnika nieprzyjemnego zapachu należy do filiżanki wsypać garść fusów po kawie i dodać do niego kilka kropli naturalnego ekstraktu waniliowego. Filiżankę wstawiamy do lodówki na całą noc lub na dłużej – wówczas przez jakiś czas aromat waniliowo-kawowy będzie skutecznie pochłaniał wszelkie zapachy.

Ssanie ziarenka kawy doskonale odświeża oddech

Zapach czosnku lub ryby z rąk usuniemy pocierając w dłoniach przez chwilę kilka ziarenek kawy. Następnie należy dokładnie umyć ręce mydłem.

Keczup

Zapach chloru z włosów oraz zielone przebarwienia usuniemy nakładając ketchup na włosy na ok. 15minut. Następnie myjemy głowę delikatnym szamponem dla dzieci.

Srebrna biżuteria będzie błyszczeć jak nowa jeśli znużymy ją na kilkanaście minut w ketchupie, następnie dokładnie wypłuczemy w wodzie i przetrzemy suchą szmatką.

Miedziane naczynia odzyskają swój blask jeśli nałożymy na zaśniedziałą powierzchnię dość grubą warstwę ketchupu na ok. 30 minut. Następnie płuczemy naczynie w wodzie i wycieramy do sucha.

cdn…

 

 

Podobne Artykuły

Tagi

Poleć Znajomym

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>